Blogi / Meedia

Inkodu: Revonia traditsioonilise keldri omadused

Revonia maakelder-moodulmajal on traditsioonilise keldri omadused

Ilmunud 29.03.2022 ajakirjas inkodu.ee

Oled köögiviljaaia omanik, kirglik hoidistaja või hoopis hobikorras veinimeister ja kõige selle hea-parema hoiustamiseks pole lihtsalt kohta? Tänapäeval on üsnagi tavapärane, et ainus koht asjade hoidmiseks on garaaž. Aga see ei pea nii olema.

Maakelder on taas au sisse tõusmas. Oleme justkui ringiga tagasi ajas, kus tarbeaed ja ise tegemine on jälle moes. Inimesed naudivad oma aia saadusi ning nõudlus moosi-, juustu-, veini- ja õllekeldri järgi aina kasvab. See on ühtaegu hobi kui elustiil, nagu isikliku jahi või luksusauto omamine.

Eesti ettevõte Revonia on viinud maakeldri ehituse tehnoloogiliselt täiesti uuele tasemele. Tuginedes vanadele keldriehitustraditsioonidele, valmivad kaasaegsed maakeldrid unikaalse lahendusena monoliitsest betooniist moodulina, nagu ka moodulmajad.

Revonia turundusjuht Helar Lauri sõnul on sellise kompaktse valmis maakelder-moodulmaja paigaldamine kiire ja lihtne. Püstitamine tellitud asukohta võtab aega ainult 1 päeva, mis tagab suure aja ja paigalduskulude kokkuhoiu, sest maa sisse tõstetav võlvmaja on juba eelnevalt valmis.

Monoliitsest betoonist moodulmaja suurus on alates 4,5 m² kuni sadade ruutmeetriteni välja. Valida saab erineva suuruse, ruumipaigutuse ning stiiliga lahendusi.

Maakelder võib olla ka koos eeskambri või miks mitte koos suvetoa ja saunaga. Kõiki mooduleid on omavahel võimalik erinevat pidi kokku sobitada.

Moodulmaja-suvemaja - 1
Moodulmaja-suvemaja - 2
Moodulmaja-suvemaja sisevaade - 3
Moodulmaja plaan - 6
Moodulmaja-suvemaja sisevaade - 5
Moodulmaja-suvemaja sisevaade - 4

Maakeldri olemus

Keldrite traditsiooni on meil viljeletud sajandeid. Maamaja mõistes on see praktiline ja isegi hädavajalik mugavuslahendus. Arvestades, et täna ei tea meist keegi, mis saab energia hindadest.

Lisaks on maakelder väga kõnekas aiakujunduselement, mis planeeritakse enamasti üheks osaks maastikust ja sobitatakse kokku teiste hoonete arhitektuuriga. Nagu nimetuski ütleb, asub maakelder maapinna ehk mullakihi sees. Kogu saladus peitub selles, et nii on võimalik loodus enda kasuks tööle rakendada. Maapind (mullakiht) reguleerib keldri kliimat.

Traditsioonilise maakivist keldri põhi jäetakse suhteliselt avatuks, et maapinnast eralduv niiskus köögiviljadel säilida aitaks. Kõik see kehtib ka uudse Revonia moodul maakeldri puhul, sest spetsiifiliselt läbimõeldud konstruktsiooniline ja ehitustehniline lahendus säilitab traditsioonilise keldri omadused täielikult.

Maakeldri katuse pealne mullavalli kalle tehakse tavaliselt 45 kraadi, mille peale veetakse mullakiht orineteeruvalt paksusega 1 m.

Keldri katus kaetakse enamasti muruga. Kes soovib väga kiiret tulemust, siis seemnest muru kasvatamise asemel on võimalik kiirelt ka valmis rullitav muruvaip maha panna. Aga miks mitte kasvatada keldri katusel ka lilli, dekoratiivseid kõrvitsaid või efektselt alla rippuvaid kurke.

Dekoratiivse haljastusega maakeldri katus
Maakelder 11,7 m2 standardpakett - 1
Maakelder 11,7 m2 standardpakett - 2
Maakelder 21,4 m2 standardpakett - 4
Maakelder 4,5 m2 standardpakett - 3

Köögiviljakelder vs veinikelder, juustukelder: tehnoloogilised eripärad

Erinevaks otstarbeks mõeldud keldreid eristatakse niiskuse ja temperatuuri tasakaalu järgi. Niiskuse reguleerimiseks kasutatakse erinevaid põranda tüüpe, milles on kas rohkem või vähem niiskusavasid.

Traditsioonilist maakeldrit kasutatakse enamasti hoidiste ning puu- ja köögiviljade säilitamiseks, mis eeldab suuremat niiskuse vajadust, st rohkem kokkupuudet maapinnaga.

Tellija jaoks on kogu paigaldusprotsess lihtne, sest betooni valamistöid pole vaja teha. Tavalise hoidiste keldri paigaldamiseks on enne vaja kaevata auk ning täita selle põhi liiva ja 8-16 fraktsioonilise killutikuga, mille peale läheb lõpuks geotekstiil. Keldrihoone tõstetakse sinna lihtsalt peale ja vooderdatakse mullakihiga.

11,7 m2 maakleder maakivi dekooriga - 1
Juustukelder - 2
Hoidiste ja köögiviljade säilitamise kelder - 3
Sigarituba - 4
Moodulmaja sauna leiliruum - 6
Moodulmaja köök - 5

Veinide säilitamiseks, laagerdamiseks ja hoiustamiseks on vaja spetsiaalset temperatuuri. Selleks tavaline maakelder ei sobi. Veinikeldri põhi on valatud betoonist, mille spetsiaalsed õhuavaused reguleerivad õhu pealevoolu. Kui veinikeldril on olemas ka eeskamber, siis sinna niiskusavasid ei tehta. Lähtutakse tavamaja vundamendi ja põhja soojustuse ehitusnõuetest.

Juustukeldri niiskuse ja temperatuuri suhe sõltub juustu sordist, mille jaoks kelder peab sobima. Jällegi saavutatakse sobiv tasakaal spetsiaalse põranda abil.
Teatud juhtudel on vaja temperatuuriga mängimiseks kasutada ka õhksoojuspumpa.

Maakeldri välisilme ja muud detailid

Revonia moodulmajad-võlvhooned on täisbetoonist ja seest armeeritud. Hoone on pealt kaitstud hüdroisolatsiooni ehk PUR-vahuga ja seest viimistletud naturaalse lubikrohviga. Selline lahendus reguleerib hästi õhuniiskust ning hoiab ära ka hallituse ja seened.

Moodul maakeldrite uksed näevad täpselt samasugused välja nagu 100 aastat tagasi. Põhivalikus on kalasaba põõnadega puidust uksed, aga tellida on võimalik ka vertikaal- ja horisontaalpuiduga. Kõik on käsitöö ning käsitööna on valminud ka naelad ja teised sepised, mida ustel kasutatakse. Lõppviimistlus pannakse sobima muu aia arhitektuuriga, olgu see siis modernne, klassikaline või ajalooline.

Keldritesse saab paigaldada ka spetsiaalsed riiulid hoidiste, veini, klaaside jms jaoks. Riiulid on kõik samuti 100% käsitöö.

Valmis maakeldri sisevaade - 2
Moodul maakeldri uksed näevad täpselt samasugused välja nagu 100 aastat tagasi. - 1
Riiulid on kõik samuti 100 % käsitöö. - 3

Revonia – 100% kodumaine tootja

Revonia valmistab vanu keldriehitustraditsioone järgides kvaliteetseid ja väärikaid võlvhooneid ja seda juba pea 10 aastat. Nende keldrid, koobassaunad, aia- ning moodulmajad peavad vastu aastakümneid ning on kõik omaette käsitöö kunstiteosed.

Madalad energiakulud, nullilähedased hoolduskulud, ilmastikukindlus ja aegumatu kvaliteet on need väärtused, mis tulevad iga Revonia hoonega standardis kaasa.

Ettevõte panustab suure osa ressurssidest tootearendusse, et ikka ja jälle klientide ootusi ületada. Peatselt turule saabuv üles-alla liikuv kappriiul Smartlift saab olema täielik revolutsioon koduste mugavusteenuste valdkonnas, muutes vaid 1 nupuvajutusega argipäeva köögi, kontori või terrassi sündmusterohkeks elamuseks.

Smartlift riiul - 2
Smartlift riiul - 1

Võlvhoone tellimiseks soovitavad nad kliendil kohale tulla ja toodetega tutvuda. Loomulikult tuleks aeg kokku leppida, aga nii saab kõige parema pildi Revonia pakutavatest lahendustest. Kuna tegemist on ikkagi käsitöö toodetega, on ootejärjekord päris pikk. Aga kevadel tellides saab sügiseks kindlasti uue hoidistekeldri paika.