Hetkel päevakajaline julgeolekukriis on paljud mõtlema pannud – mida saan teha täna, et homne oleks rahulikum ja turvalisem?
Lähiriikide suurima keldrite tootja ja Balti riikide elanikena tunneme ka meie kohustust julgeolekusse lisaks tootmisele panustada ka läbi teadvustamise, et kuidas luua keldrist – turvaruum. Põhjuseid miks kasutada keldrit moosipurkide ja veepudelite hoidmiseks ja mitte elumaja ruume on mitu.
Alustades sellest, et kui kaua püsib keskmine elumaja soe kui elekter ära kaob.
Tänapäevased küttelahendused nõuavad ühel või teisel moel elektrit, et kodu soojaga hoida ning elektrikatkestuse korral püsib keskmine elumaja 1-3 päeva soe enne kuni külm näpistama hakkab. Kelder see-eest on aga kaetud pinnasega ja maa-alune geotermiline soojus hoiab keldris stabiilse plusskraadi ka kargematel talvedel. Tänu sellele on keldris sooja loomine lihtne ja vägagi energiasäästlik. Täna on juba populaarne valik enda keldrile ka korstnatoru lisamine kohe alguses. Kui ükskõik, mis põhjusel on ükspäev vaja ruume soojendada, siis tuleb vaid siiber avada, ahi ühendada ning tuli alla teha. Võimalik on paigaldada ka elektril töötav soojuskiirgur või gaasiga töötav küttekeha. Lisaks on juba 500 euro eest võimalik soetada generaator või päikeseenergia süsteem, mis suudab ära valgustada keldris oleva lambipirni, laadida telefoni ja sidevahendeid. Keldri planeerimise käigus on mõistlik ka kohe selle jaoks juhtmed ära paigaldada ning soovikorral saab ülejäänud süsteemi kiirelt paigaldada.
Varude säilitamine.
Keldrites on aastaläbi stabiilne ja jahe temperatuur ning kõrge õhuniiskus. Eluruumides olev kuiv ja soe keskkond aga tihti ei sobi pikaajaliseks säilitamiseks. Keldrites olevad kartulid ja porgandid on veel krõmpsud ja maitsvad ka kevade alguses. Külmkappides sellised saadused aga üle paari nädala ei säili. Lisaks on keldris olevad saadused kaitstud päevavalguse eest ning purkides hoidised säilivad kaua. Varude eraldi hoiustamisel on ka psühholoogilised plussid. Esiteks ei ole varu kiirelt kättesaadav igapäeva toidu osa ning asub köögist eemal. Teiseks on varu miski, mis tagab meelerahu. Lihtne teadmine, et kodus on vastupidav ja kaitstud koht, kus on olemas söök, jook, esmaabi ja muu vajalik ning sellega ei juhtu midagi – paljudele tagab see praegu öösel rahuliku une.
Soovitusliku #olevalmis hädaolukorra varude juhendi leiad siit.
Kolmas oluline faktor on vastupidavus.
Olgu selleks ekstreemsed ilmastikuolud nagu tugev tuul ja langevad puud, kuumalained või ekstreemselt madalad temperatuurid, tulekahjud või sõjaline oht. Tavalised elumajad on loodud ideaaltingimustes vastu pidamiseks. Revonia keldrid see-eest aga on loodud kestma põlvest-põlve ning omavad arvutuslikult kasulikku eluiga 100 aastat. Kui langev puu kukub puidust sarikale, plekist katusele või elementmajale, siis tõenäoliselt midagi puruneb ning veekindlus saab kannatada. Olenevalt muidugi puu suurusest ja langevast jõust siis väga tõenäoliselt ei juhtu meie maa-aluse maja või keldriga aga mitte midagi. Natukene võivad lambid laes ja kahvlid sahtlis väriseda, kuid ehituslikult ei ole miskit mõjutatud. Seda selleks, et meie keldri ja maja seinad ning lagi on tehtud vähemalt 9cm paksusest betoonist mille sees on terasest armatuurvõrk. See on omakorda kaetud ~10cm PUR-vahu kihiga mille peal on ka ~1m paksune pinnase kiht. Lisaks annab vastupidavust võlvitud lagi, mis jaotab raskust paremini kui lamekatuse disain.
Oleme oma lahenduse vastupidavuses niivõrd kindlad, et viisime läbi ka lõhkamiskatsetused meie kõige väiksema keldriga (4,5 m²). Testitav kelder ei olnud kaetud ei PUR vahu ega 1m paksuse pinnasega vaid üksikute liivakottidega. Kelder pidas edukalt vastu nii 3 x 81mm kildmiini 4m kauguselt, 3 x 105mm kildmiini 2m kauguselt ja peale seda veel ka 2 x 120mm kildmiini 1m kauguselt. Ehk meie keldrit võib kasutada pommivarjendi ja punkrina.
Kindral Riho Terras on öelnud: “Vanaema kartulikeldri peal on kõik meie sõjad võidetud!”
Meie Revonias oleme samal meelel, et varud ja tagavaraplaan peab olemas olema. Olgu siis selleks uus koroonaviirus, mis ei luba kodust välja minna või sõjaline olukord, mille jooksul ei ole ligipääsu toidupoele ega elektrile. Kelder on läbi ajaloo olnud riigikaitse nurgakivi ning tsiviilkaitse vankumatu osa. Maa-alune meelerahu on aga ka aegadeks kui ei ole kriisi ega sõda. Keldrid hoiavad null kulude juures väga suuri koguseid aiasaaduseid värskena, moosipurke käärimisvabalt ja veine õige temperatuuri juures kuni lähedased külla tulevad. Parem karta kui kahetseda ja pigem 5 moosipurki üle kui 1 puudu!
Siit leiad ka ühe hea näite Revonia kliendist, kes on oma keldri ette valmistanud kõigeks võimalikuks: