Blogi / Saunad

Rohegeenius: Suur lugu – kuidas esimest korda Eestis valmistatud koobasmaja nägin ja end sinna elama fantaseerisin

Artikel ilmunud 13.003.2023 Geeniuse veebiportaalis – Rohegeenius

Esmamulje — see on koobas, milles on keskaja pimedust ja rõhuvust. Natuke hiljem — polegi nii pime ja ruum on hoopis avar. Veelgi hiljem — kui ehitaksin maja looduse keskele ja otsiksin ratsionaalsust, siis see oleks üks valikutest.

Räägin ristvõlvidega moodulmajast. See on nagu mitmest raudbetoonist kapslist legoloss. Eri suurusega tükid sobituvad samal tasapinnal teineteise külge, moodustades mis tahes suurusega maja. Ja see kõik on maapinna all.

Kuigi see tundub endiselt hirmutav — elada maa all —, võib osa sellest eelarvamusest panna klaustrofoobia arvele. Mõte väiksest akendeta ruumist on ebameeldiv. Kui ruumil on aga aken ees ja see on lausa maast laeni, siis muutub kõik. 

Kõik muutub ka siis, kui lisada tänapäevane küttesüsteem ja ventilatsioon. See on põhjus, miks sõitsin Väänasse vaatama üht iselaadi tehast, kus valmivad ebatraditsioonilised, aga siiski traditsioonidest ajendatud moodulmajad, saunad ja keldrid. Elumajade kohta väidab see ettevõte, Revonia, et need on erakordselt energiasäästlikud, mis panigi mu kõrvad liikuma. 

Tutvu täispika artikli ja piltidega siin – https://rohe.geenius.ee/eksklusiiv/suur-lugu-kuidas-esimest-korda-eestis-valmistatud-koobasmaja-nagin-ja-end-sinna-elama-fantaseerisin/