Blogi / Uudised

Detailid millega arvestada keldri planeerimisel

Maakelder võib pealtnäha tunduda kui lihtne ja igav ruum mida saab ehitada ainult ühte moodi ja erilisi valikuvõimalusi seal ei olegi. Kuid seal tulemegi meie mängu ja teostame neid samu igavaid keldreid teistmoodi – moodsalt, ägedalt ning vastavalt soovidele.

Kelder ei peaks olema kui külm ja kõhe koht kuhu jooksuga sisse-välja tormata. Lai valik mooduleid, sisustusvõimalusi ja valikuid millega saad luua täpselt sellise keldri nagu soovid muudavad keldrid kohaks kus mitte ainult hoiustada saaduseid, vaid neid ka töödelda, nautida ning esitleda.

Esimese sammuna tuleb teha mõttetööd. Alustada tuleb vajaduste välja selgitamisest ning reservide planeerimisest. Kui hetkel vajab hoiustamist 50 kilo kartulit ja 8 kasti porgandit, siis tasub mõelda ka tuleviku peale. Betoonist moodulkeldrid kestavad põlvest-põlve ning äkki on järeltulijad suuremad kokkajad või aednikud.

Meie soovitused tulevastele keldriomanikele planeerimise lihtsustamiseks on:


Asukoha valik

Keldri sisekliima sõltub paljudest asukoha eripäradest, pinnasest, sügavuspaigaldusest ning kas keldri asukoht ja sissepääs on avatud päikesele või mitte. Ideaaltingimustes peaks kelder olema kuivas ning varjulises kohas, et vältida liigniiskuse teket ning liialt sooja sisetemperatuuri suvekuudel.

Mida sügavamale kelder paigaldada, seda stabiilsem temperatuur selles on. Kuid minnes rohkem pinnase alla tuleb juba mõelda trepile ja ka katusealusele, et keldri sissepääs täis ei sajaks. Üheks parimaks paigalduskohaks on muidugi looduslikult esinevad künkad või mäed mille külje sisse kelder rajada. Üks moodulkeldri eeliseid on aga, et selle saab ka maa peale paigaldada ning tänu PUR vahuga soojustamisele on maapeale tehtud ja ilusti kaunistatud keldrid piisavalt ilmastiku eest kaitstud ning suureks silmailuks koduhoovis.

Mulda võiks sellisel juhul maakeldri peale varuda vähemalt ühe meetri. See tähendab, et kui maapõue keskmine temperatuur on aasta läbi 5 kuni 7 kraadi, siis on ka keldris sarnased ideaalilähedased tingimused aiasaaduste pikkaajaliseks säilitamiseks.

Asukoha valikul on oluline veenduda ka, et see oleks selline kuhu pääseb ligi platvormhaagise või kraanaautoga ning, et selleni viiv tee oleks piisava kandevõimega.

Vesine pinnas

Kuna toodame keldreid ühe tükina, siis tõenäosus, et vesi läbi lae või seinte keldrisse pääseb on olematu. Ainukene koht vee pääsemiseks keldrisse on läbi põhja.
Keldri põhja ei saa kinni ehitada põhjusel, et ideaalset niiskustaset keldris 70-90% juures hoida on tarvis, et kuskilt niiskus keldrisse pääseks. Selleks on meie väikseim kelder plaatvundamendiga ning suurematel mudelitel on niiskuse sisse pääsemiseks loodud spetsiaalne avasus põrandasse mille kaudu vajalik kogus niiskust keldrisse pääseb. Soovitame kelderi alati paigaldada pinnase- ja põhjaveest kõrgemale, kuid soovi korral paigaldada kelder asukohta, kus on tihe üleujutuste oht või väga vesine pinnas – tuleb kliendil rajada drenaaž, mis ei laseks veetasemel põrandast kõrgemale tõusta.
Märja pinnasega asukoha puhul soovitame ka keldri paigalduse planeerida ajale kui maapind on külmunud või põuaperioodile.

Suurus, ruumide paigutus ja hoiustamistingimused:

Peale maakeldri paigaldust on väga raske selle suurust suuremaks teha ning selleks ongi oluline see otsus kohe õigesti teha. Väiksemaks on alati lihtne – sulge vaheuks või vähese saagi korral hoiusta keldris muud – veine, aiatehnikat, hobitarvikuid. Tihti on meil ka kliente kes on otsuste ära langetanud keldri osas, kuid peale kohapeale vaatama tulekut otsustavad ikkagi suurema või väiksema kasuks. Kohapeal on meil pidevalt valmis ja poolikuid projekte mida soovitame vaatama tulla.

Planeerimise käigus on moodulitest keldri lahendus hea, sest ainuüksi juba neljast moodulist saab luua erineva kuju ja suurusega ruume. Mooduleid saab omavahel ühendada pikemat külge kui ka lühemat külge pidi, muuta mõningalmääral vahekäikude uste asukohtasid jne. Lisaks saab igas üksikus moodulis luua tingimused seal hoiustatavatele asjadele. Esimeses moodulis hoiusta veine, järgmises liha ja piimatooteid ning kolmandas juurikaid ja muid aiasaaduseid.

Meie valikus on väga palju erinevate otstarvetega keldreid ning kindlasti oskavad meie müügiesindajad anda kõige paremat nõu kuidas mooduleid paigutada ja kombineerida.

Muu millega arvestada:

  • Päiksepoolsesse külge paigaldades tasub kaaluda varikatuse võimalust, et päike sissepääsu ja seeläbi ka kogu keldri temperatuuri liigselt ei tõstaks.

  • Valgustid, lülitid ja kaabeldus. Betoonmoodulid valmistame ühe tükina mille peale käib PUR vaht soojustamiseks. Keldri pikaaegseks säilimiseks paigaldame kaabeldused aga betooni ja soojustuse vahele. See tähendab, et juhtmed tuleb läbi betooni puurida ning selle peale kinnitada enne soojustuse peale panekut. Hilisemad muudatused on keerulised ning tihti ka kulukad. Kui kelder asub aga elektrivõrgust kaugel või puudub selleks hoopis vajadus, siis on alati võimalik ka keldri laele paigaldada akutoitega valguslahendused.

  • Käelisus – kumba käega meeldib sulle ust avada? Kumbale poole võiks see uks avaneda? See on küsimus mille peale tihti ei oskakski tulla. Meie uksed valmivad täispuidust ning käsitööna ning kõige olulisem on keldri autentsus ja kasutamismugavus. Keldri käelisus määrab ka valgusti lüliti asukoha seinal. Käelisuse osas ühtset lahendust ega soovitust ei ole. Kõik sõltub eelistusest ja vajadusest.

  • Välimus – maakelder on osa kodust, mis pakub palju silmailu igal aastaajal. Talvel on kena vaadata lumme mattunud nõlvasid ja suvel hea imetleda tema peal õitsvaid taimi. Hoides keldriga tihedat sidet, on sul väga hea säilitusruum, kuid ka kena disainielement, mis aeda kaunistab ning tihti ka kinnisvara väärtust tõstab. Paljud keldriomanikud on traditsioone au sees hoides paigaldanud maakivi dekoori keldri fassaadile ja mulla toestuseks tugimüüridega kasutanud olemasolevaid maakive, mis annavad eriti huvitava loodusliku ja vajaliku lahenduse. Lisaks ajatule ilule on selline lahendus väga hooldusvaba ning heaks lisasoojustuseks keldrile. Samuti aitab suvel temperatuuri hoida jahedana ka see kui istutada keldrimäe peale ja kõrvale taimestik.

Ei ole paremat viisi saada vastuseid, kui küsida otse! Oleme 10 tegutsemisaasta jooksul paigaldanud üle 900+ moodullahenduse nii Eestis kui kaugemal ning oskame nõu anda väga erinevate olukordade juures.