Blogi / Keldrid

Keldri, sauna ja moodulmaja ehitus ning paigaldus

Võib tunduda, et keldri, sauna või maja ehitus on nii keeruline, et keskmine inimene peab enne seda läbima koolituse või omama lausa ehituslikku haridust. Nii see ka tihtilugu traditsioonilselt ehitades on. Materjale, paigaldusvõtteid ja ainuüksi võimalusi juba keldri ehitamiseks on hulgaliselt.

Üks lihtsamaid ja kiiremaid meetodeid selle lahendamiseks on moodullahendused. Olgu selleks siis puit, kivi, betoon või muud valikud. Väljatöötatud ja läbi katsetatud lahenduse kasuks otsustades piisab vaid kuju, suuruse ja viimistluse valikust ning saabki juba tellimuse ära esitada. Seljuhul jääb vigade ja valearvestuste võimalus väga väikeseks.

Lisaks siit leitavatele soovitustele lisame iga tellimusega kaasa ka detailse juhendi, mis on loodud täpselt selle projekti eripärasid arvestades.

Kokkuvõtvalt näeb asi välja nii:

  1. Peale tellimist selgub umbkaudne paigaldusaeg ning vajalikud tingimused paigalduseks.
  2. Klient tellib naabruskonnast ekskavaatori/kaevab ise soovitud sügavusega augu kuhu põhja läheb õiges koguses killustikku või kruusa. Välja kaevatud muld jätta augu kõrvale.
  3. Kokkulepitud ajal tuleme meie valmis ja viimistletud keldri, sauna või majaga ning asetame moodulid aukku. Siis ühendame moodulid ja sissepääsud omavahel, ühendame ventilatsiooni ja vajadusel elektri. Tavaliselt võtab see meil aega mõned tunnid või kõige rohkem ühe päeva.
  4. Klient asetab august kaevatud mulla keldri, sauna või maja peale ning soovi korral tellib ka pinnast juurde.
  5. Kelder, saun või maja on valmis kasutamiseks!

TÄPSEMAD ISEÄRASUSED:


SAMM 1 – ENNE PAIGALDUST JA TELLIMIST

  • Veendu, et tee mida mööda moodulid tuuakse oleks piisava laiuse ja kandevõimega. Kui teekate on liiga pehme, siis jääb mooduleid toov auto kinni. Selle vältimiseks oleks paigaldus mõistlik planeerida ajale kui pinnas on külmunud ja/või kuiv ning tugev. Hoolitseme ka selle eest, et kaunis koduhoov paigalduse tõttu ei kannataks. Üle muru transportimisel kasutame teekatte matte, mis muru ja halhastust säästavad.
  • Oluline on, et kraanaauto saaks paigalduskoha kõrvale sõita ning moodulid külgedele või taha maha tõsta. Kui tegu on aga linnas asuva paigalduse või kohaga, kus kraanaautoga kõrvale pääsemine on keeruline, siis tuleb planeerida suurema kraanaga paigaldus, mis tõstaks moodulid üle takistuste.
  • Tee laius peaks olema vähemalt 2,6 meetrit, kõrgus 4 meetrit ning pöörderaadiusel arvestama, et tegu on 10 meetrit pika sõidukiga.
  • Tee kandevõime peaks väiksematel projektidel (4,5m²) olema vähemalt 32 tonni ning suuremate paigalduste puhul alates 40 tonni (11,7m²).
  • Meie lahendus on ka üks vähestest võimalustest mida saab paigaldada talvel!
  • Kui kahtled paigaldusmeetodis – küsi meilt! Ükski paigaldus meil tegemata ei ole jäänud ning tihti oleme ka enne tellimuse kinnitamist soovitud paigalduskoha ise üle vaadanud.

SAMM 2 – KAEVAMINE

Kui oled enda koduhoovis paigalduseks sobiliku koha välja valinud, siis ei jää muud üle kui leida kohalik teenusepakkuja või tuttav kes valmistaks ette sobiliku augu. Kohaliku kaevetööde pakkujat valides on transpordi ja ajakulu väiksem ning sama teenusepakkujat on soovi korral võimalik ka peale paigaldust tellida mooduli pinnasega katmiseks.

Kõige populaarsem on kelder jätta natukene maa sisse, ehk luua niiöelda maa-pealne lahendus. Selle jaoks tuleb kaevata umbes poole meetrine auk, mille põhja valmistada killustikupadi. Väga oluline on, et killustikupadi oleks loodis ja tihendatud ning, et pealmises kihis oleks kasutatud 8-16mm fraktsiooniga kildu. Kuna killustikupadi vajutatakse kinni, siis on ka selle hilisem korrigeerimine keeruline ning ajamahukas meie paigaldajatele. Oluline on ka, et pealmises kihis puuduksid suuremad kivid, mis võivad keldri ühe nurga üles jätta.

Üleskaevatud pinnas jätta paigalduskoha kõrvale. Seda saab hiljem keldri katmiseks kasutada! Sama on ka suuremate maakividega. Neid saab hiljem esimüüri ehitamisel kui ka dekoratiivse elemendida kasutada.

SAMM 3- PAIGALDUS

Kokkulepitud ajal saabume viimistletud moodulitega. Tõstame need paika, ühendame elektrijuhtmestiku, ventilatsiooni sisse- ja väljavõtutorud ning hermetiseerime kõik liitekohad. Ventilatsioonitorud paigaldame nii, et väljast tulev õhk oleks pinnase all juba tiiru teinud ning maha jahtunud või üles soojenenud. Tänu sellele püsib temperatuur moodulis stabiilne.

SAMM 4 – PINNASEGA KATMINE

Enne pinnasega katmist peab veenduma, et kõik ventilatsiooni ja muud läbiviigud oleksid kindlalt kinnitatud ja alt pinnasega eelnevalt tihendatud. Katmisel tuleb jälgida, et moodulit kataks ~1 meetrine pinnase kiht. Soovituslik on kasutada segapinnast. Haljastuse käigus eemaldatakse väljatõmbe torude ajutised tuulutusmütsid, mis asendatakse puidust dekoratiivsete katetega. Et lahendus koduhoovi kiiremalt kaunistama hakkaks soovitame paigaldada pinnase peale ka muru või kukeharja matid, mis loovad mullamäest rohelise künka vaid mõne tunniga.


TÄPSEMAD ERIPÄRAD KELDRITEL, SAUNADEL JA MOODULMAJADEL.


KELDRID

Juurikad ja aiasaadused vajavad keldris säilitamiseks niiskust ning kuna kelder on monoliitne, siis ainus koht kust niiskus sisse pääseb on läbi põranda. Meie väikseimal mudelil – 4,5 m² suurusel keldril aga puudub selleks valatud põrand. Seda põhjusel, et kui selle kinni ehitaksime, siis ei pääse piisavalt niiskust keldrisse ja saadused ei säili pikalt. Ehk sellele mudelile laome me käsitsi kohapeal väljalõigatud betoonplaatidest põranda, kust pääseb õige kogus niiskust keldrisse. Lisaks on väiksel keldril tugitiivad, mis hakkavad peale paigaldust pinnast kinni hoidma enda taga.

Suurematel mudelitel on valatud betoonpõrand milles asuvad vajalikud niiskusrestid. Lisaks on suurematel keldritel eraldi eeskoja moodul ja/või lisamoodulid, mille ühendame kohapeal. Moodulid liidetakse omavahel poltühendusega ning ühenduskohad hermetiseeritakse. Võimalusel võiks toestada eeskoja mullavalli maakividega või laduda ehitusplokkidest küljetiivad. Maakelder on kaunis aiakujunduslik element kus haljastuse osas saab fantaasial lasta lennata. Ilusti tehtud lahendus tõstab ka kinnisvara väärtust.

Keldri asukoha valiku puhul oleks mõistlik planeerida sissepääs nii, et päike sellele võimalikult vähe peale paistaks. See välidks suvekuudel keldri ülekuumenemist.

Kui on soov keldrisse elekter paigaldada, siis on kliendi poolt vaja toitekaabel rikkevoolukaitsme alt mooduli kõrvale tuua ning siis veel piisav varu rulli jätta, et meie paigaldajad saaksid selle keldriga kohe ära ühendada.



SAUNAD

Erinevalt väikesest keldrist sisaldab meie 4,5 m² saun betoonpõrandat koos äravoolutrapiga. Lisaks on sellel mudelil küljes ka küljetiivad, mis hoiavad sissepääsu kõrval olevat pinnasevalli paigal. Paigaldus mõni tund – leilielamus juba samal päeval!

Eeskojaga saunamudelite puhul tuleb sissepääsu ümbrusele loominguliselt lahendada. Kas laduda müür mille taha tuleb pinnas või paigutada kaevetööde käigus ilmunud maakivid sissepääsu ümber.

Soovi korral elekter sauna paigaldada oleks vaja see kliendil rikkevoolukaitsmest saunani tuua ning siis mooduli kõrvale veel piisavalt varu juhet rulli jätta, et meie paigaldajad saaksid selle keldriga kohe ära ühendada.

Kanalisatsioonitoru ja sissetuleva veevarustuse toome me moodulite välisseinani. Toru lõpetame muhviga ning vee ühendamine kanalisatsiooni, septiku või muu lahendusega jääb kliendi teha.

Eluruumide ja saunamoodulite põhja alla soovitame panna 2x50mm vahtplast isolatsioonplaadi, mis loob betoonist mooduli ümber tervikliku kaitsva soojustatud kesta.



MAJAD

Majade paigaldus näeb suures pildis samasugune välja nagu keldrite ja saunade. Me teeme võimalikult palju enda kontrollitud keskkonnas valmis, et tagada parimad viimistlustingimused ning kiire paigaldus kohapeal.

Suuremad moodulmajad eelistame me kohapeal PUR vahuga katta. Seda lihtsal põhjusel, et kuna maa-alused majad on mõeldud aastaringseks elamiseks, siis on igast PUR vahu sentimeetrist soojustusena märgatav kasu ning kohapeal seda tehes on tagatud parim soojapidavus ning veekindlus. Suuremate majade moodullahenduste puhul tuleks PUR vaht katta ka geomembraaniga ning kui asukoht on väga niiske, siis rajada ka moodulite katuse ja pinnase vahele drenaaž. Seda põhjusel, et suurema vihmasaju korral võib vesi imbuda pinnasest läbi ning jääda veekindla PUR-vahu peale ning ära uhada katvat pinnast.

Meie moodulmajade puhul võib kasutada kõiki küttelahendusi. Kõige populaarsemaks valikuks on osutunud õhksoojuspump ja/või elektriline põrandaküte. Mõnusat atmosfääri loob ka kamina lahendus. Vajadusel saame küttekaabli või toru valada ka moodulite põrandasse tootmise käigus sisse.

Eluruumide ja aastaringseks elamiseks mõeldud majadele soovitame parima energiaefektiivsuse ja soojustuse eesmärgil moodulite põhja alla panna ka 2x50mm vahtplast isolatsioonplaadi, mis loob betoonist mooduli ümber tervikliku kaitsva soojustatud kesta.

Suuremate projektide puhul kiirendab paigaldus ka kui moodulid on võimalik asetada kohapeal tehtud lintvundamendile, mis fikseerib moodulid omavahel ja toestab maja altpoolt.

Me mõistame, et moodulite paigaldus võib tunduda keeruline, kuid me oleme nõu ja jõuga olemas igal sammul ideest teostuseni. Oleme praeguseks paigaldanud üle 1200 moodullahenduse ning oskame nõu anda ka pealtnäha kõige keerulisemate plaanidega. Võtke julgelt ühendust!