Blogi / Uudised

Maakeldri igaastane suurpuhastus

Suve tulekuga kerkib tihti ka küsimus, et kui kelder on värskest saagist tühi, siis mis tuleks enne uue saagi hoiustamist teha?

Maakelder võib tunduda paljudele kui kõle, niiske ja ebameeldiv koht ning seda võib ta ka kindlasti olla kui selle eest mitte hoolt kanda. Moodsad maakeldrid on tänapäeval aga ilusad ja puhtad, paljudele hingelähedased kohad, mis käituvad nagu elusorganismid – hingavad ja on pidevas muutumises. Nagu ka külmkapp, mida tuleb igaaastaselt üles sulatada ja vähe suurema puhastusega kostitada vajab ka maakelder hoolt. Arvestades kui energiasäästlik ja hooldusvaba suudab maakelder olla oma suure mahutavuse juures, siis igaaastane suurpuhastus on asi millest paljud keldri omanikud isegi ei räägi kui kohustusest. Saagi lõppedes ja soojade ilmade kättejõudmisel on mõistlik kelder võimalikult vara üle vaadata, et tagada vajalike korrastustööde lõpp sügisese saagi jaoks. Kindlasti on iga kelder erinev ja paigaldatud oma eripäradega asukohta ning kõik siin leiduv ei pruugi üks-ühele sinu keldri eripäradega klappida. Kuid kuidas hoolitseda Revonia keldri eest, nii, et sealsed saadused ja kelder ka ise kõige paremini töötaks ja säiliks?


PUHASTAMINE

Talv on möödas, hea ja parem on keldririiulilt otsa lõppenud ning nüüd vajab põhjalikku puhastust ka kõige korralikuma pererahva kelder. Puhastamiseks on hea valida mõni soe kevade või suve päev kui keldrist tühjad kastid õue viia, põrand pesta, vajadusel riiulid eemaldada ning allesjäänud hoidised sorteerid.

Kõige lihtsam on alustada põranda, lae ja seinte tolmust, ämblikuvõrkudest ning mullas puhtaks pühkimisega. Kui kodus leidub suruõhu väljund või lehepuhurit, siis soovituslik on ka ventialatsioonitorude seest-välja õhutamine. Kui kõik hoidised on sorteeritud, siis ka kasutuskõlblike purkide kiire lapiga puhastamine. Viimasena tasub keldri põrand pesta, avada uks ja ventilatsiooniavad, et õhk hästi liiguks ja ruum saaks korralikult kuivatatud.

SISUSTUS

Suurpuhastuse käigus õue viidud kartulisalved, kastid, hoidjad ja vajadusel ka riiulitega tuleks lähemalt tutvuda. Parim vahend nende pesemiseks on pesusooda, ehk kaltsineeritud sooda 1–2% lahus, mille pesuvette võib puistada ka mõne tera kaaliumpermanganaati. Peale seda on kindlasti üks tõhusamaid bakterite hävitusvahendeid ka kuum suvine päike.

Kõik puitosad tuleb hoolikalt üle vaadata, et võimalikule hallitusele või seenhaigusele aegsasti jaole saada. Kindlasti tasub vastavalt vajadusele uuendada ka riiulite ja kastide kaitsekihti. Meie eelistame selleks vesipõhiseid Remmers puidukaitsevahendeid, millel on pikk eluiga, toidusõbralikud omadused ning head näitajad keldri keskkonnas kasutamiseks. Veel üks sisustuse juures oluline asi on tagada õhuringlus riiulite ja kastide ümber ning seinte äärest. Hea õhuringlus tagab riiulite ja nendel hoiustatavate saaduste võimalikult hea säilimise.

LUBIKROHV

Järgmise sammuna tuleks hinnata lubrikrohvi seisukorda, mis on maakeldrites üks põhilistest tööorganitest. Lubikrohv on üpris hooldusvaba ning pika elueaga, kuid mitte igavene. Olenevalt tingimustest ja vastavalt vajadusele võiks värskendada lubikrohvi ~5 aasta tagant. Ka neile kes tellivad meilt töötlemata keldri betoonkeha oleme alati soovitanud siseseinad katta lubikrohviga.

Lubikrohv reguleerib ruumide õhuniiskust ja stabiliseerib temperatuurikõikumisi. See talletab endasse liigniiskuse ning kuivemal ajal väljutab selle. Seeläbi hoides ühtlast niiskust ja temperatuuri keldris. Tugeva aluselise reaktsiooni tõttu hävitab lubikrohv ka hallituse ja seened ning lubikrohvitud pinnad on lisaks ka antistaatilised, sobides hästi allergikutele.

Soovitusi lubikrohvi uuendamisel:

  • Lubisideainel põhinevaid tooteid mitte kasutada madalamal temperatuuril kui +5 kraadi.
  • Kindlasti segu korralikult läbisegada ja lasta mõnda aega seista enne kasutamist. Töödeldavad pinnad ohtralt niisutada.
  • Sisetingimustes kasutada kuni 1mm terasuurusega ja kihipaksusega kuni 5mm.
  • Välitingimustes kasutada kuni 4mm terasuurusega ja kihipaksusega kuni 15mm
  • Tugimüüride lubjaga soovitatav töötada ajavahemikus mai kuni september.
  • Mitte krohvida otsese päiksevalguse käes.

Kui lubikrohv kiht on veel tugev, kuid seinad on esialgse valge ilme kaotanud, siis soovitame siseseinasid valgendada lubjapiimaga. Ämbrisse lisada 4 liitrit vett ning 2kg lupja. Segada see hästi läbi, ööseks seisma jätta ning järgmisel päeval seintele pintseldada. Pärast lupjamist kelder korralikult õhutada ja kuivatada.

ENNE HOIUSTAMISE ALGUST

Maakelder on kõige soojem suvest-sügiseni, ehk enne kasutuselevõttu tuleks keldrit jahutada, tuulutada ja luua seal õiged olud säilitamiseks.

Päevaks soovitame keldriaknad ja -uksed sulgeda ning teha need lahti õhtul – siis pääseb jahe õhk keldrisse. Igal hommikul tuleks uksed-aknad taas päevasoojuse eest sulgeda. Külmade tulles või soovitud säilitamistingimuste saavutamisel vähendada sellist tuulutamist järk-järgult ning jätkata tuulutust ja temperatuuri kontrollimist ventilatsiooniavade ja väljatõmbelõõri reguleerimise kaudu.

Kuna meie keldrite ventilatsiooniavadel on näriliste võrgud ees ning sealt nad sisse ei pääse, siis tasub nüüd igaksjuhuks veenduda, et närilised jahutamise käigus keldriomaniku seljatagant sisse ei hiilinud.


Ja nii lihtne see oligi! Järgmine suurem hooldus järgmine aasta!

Kui ka sul on häid nippe keldri hooldamisel, siis jaga neid kindlasti ka meiega – erich@revonia.ee

Järgmises postituses räägime täpsemalt juba kuidas hoida optimaalseid tingimusi enda keldris ning mis võimalused on tingimuste täpsemaks reguleerimiseks.