Kui eelmises blogipostituses tõime nippe ja nõuandeid kuidas keldri säilitamistingimusi reguleerida, siis nüüd toome selle kohta ka ühe praktilise näite.
Nimelt asub Soomes, Salo linnas, üks silmapaistev 11,7m² suurune Revonia juurika- ja veinikelder, millega viisime läbi mõõtmisi 2022 aasta jooksul. Kelder on otsast sissepääsuga, see on paigaldatud ~1m paksuse mullakihi alla ning sissepääs on kaunistatud maakividega ja lisatud on ka puidust varikatus. Keldris on üks pool juurikate hoiustamiseks ja teine pool veinide ning teiste peenemate jookide jaoks reserveeritud. Keldris on ka kaks põrandaresti, mis lasevad keldrisse just õige koguse niiskust ja maapinna soojusenergiat.
Muidugi tuleb meeles pidada, et kuna mõõtmine toimus iga päev ja manuaalselt, siis võrdub see praktiliselt sellega kui kasutada ka keldrit igapäevaselt. Selle tulemusel keldri siseõhk ja väljas valitsev ilm segunesid pidevalt omavahel ja suvised temperatuurid olid seetõttu kõrgemad ning talvised madalamad.
Keskmine inimene aga külastab oma keldrit 2-3 korda nädalas. Seetõttu võib ka järeldada, et talvised temperatuurid oleksid tavapärase kasutusega olnud 2-5 kraadi soojemad ja suvised 2-5 kraadi jahedamad.
Täpsemalt aga mõõtmistulemustest:
Sinine märgib temperatuuri keldris C
Punane märgib temperatuuri väljas C
Sinine märgib suhtelise õhuniiskuse taset keldris %
Punane märgib suhtelise õhuniiskuse taset õues %
Tulemustest võib järeldada, et temperatuur selles keldris oli aastaringselt väga stabiilne. Aasta keskmine temperatuur oli 7,2 kraadi. Suve keskmine temperatuur oli 13,9 kraadi, sügise keskmine temperatuur oli 7,6 kraadi, talve keskmine temperatuur oli 2,7 kraadi ja kevade keskmine temperatuur oli 4,4 kraadi. Kõige jahedam 2,2 kraadi oli, siis kui õues oli -14,3 kraadi. Kõige soojem 16,6 kraadi oli aga siis kui keldri uksetaga valitses 24,3 soojakraadi.
Stabiilne oli ka keldris olev suhtelise õhuniiskuse tase. Ainsad järsemad muutused sellega seos on need kui juuli ja septembrikuu jooksul ööseks uks lahti jäeti, et keldrit tuulutada ja maha jahutada. Aasta keskmine õhuniiskuse tase keldris oli 82.1%. Kõige kõrgem õhuniiskuse tase keldris oli 95,2% ning kõige madalam hetkeline 63%.
Stabiilne temperatuur ja õhuniiskus on säilitamise kõige olulisemad faktorid. Kõrge õhuniiskus on see mis hoiab porgandi krõmpsuva ja madal temperatuur tagab, et see säiliks kaua.
Siin ka kasulik tabel populaarsematest saadustest mida keldris säilitada ja nende eelistatud tingimustest:
PS! Lisaks saavad huvilised etteteatades külastada seda keldrit Soomes! 🙂